Od 1 listopada 2024 roku przedsiębiorcy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą mogą składać wnioski o zwolnienie z opłacania składek ZUS na określony miesiąc. Jest to tzw. „wakacje składkowe”, czyli możliwość czasowego odciążenia budżetu firmy poprzez ulgę w opłatach na ubezpieczenia społeczne. Poniżej przedstawiamy szczegółowy przewodnik: czym są wakacje składkowe, jakie kryteria należy spełnić, kto może ubiegać się o zwolnienie oraz jakie formalności są z tym związane.
Wakacje składkowe to możliwość skorzystania ze zwolnienia z opłacania składek za jeden wybrany miesiąc w roku. Zwolnienie obejmuje składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne – emerytalne, rentowe i wypadkowe – oraz dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Może obejmować także składki na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy, jeśli są one opłacane przez przedsiębiorcę.
Uwaga: Wakacje składkowe nie dotyczą składek na ubezpieczenie zdrowotne, które wciąż należy opłacić.
W 2024 roku wakacje składkowe można zaplanować najwcześniej na grudzień – należy wówczas złożyć wniosek o zwolnienie do końca listopada.
Aby przedsiębiorca mógł skorzystać z wakacji składkowych, musi spełniać określone przez ZUS kryteria:
Spełnienie powyższych kryteriów jest warunkiem koniecznym do otrzymania zwolnienia z opłacania składek ZUS.
Wnioski należy składać elektronicznie przez profil płatnika na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Ważne jest, aby wniosek wpłynął w miesiącu poprzedzającym miesiąc, za który przedsiębiorca chce być zwolniony z opłacania składek. Wnioski złożone wcześniej lub później nie zostaną rozpatrzone.
Wspólnicy spółki cywilnej prowadzący działalność gospodarczą i wpisani do CEIDG również mogą skorzystać z wakacji składkowych, ale muszą złożyć wniosek z indywidualnego profilu płatnika na PUE ZUS, a nie z konta spółki. Każdy wspólnik jest płatnikiem składek na własne ubezpieczenia i powinien rozliczać się z ZUS indywidualnie.
ZUS automatycznie rozpatruje wnioski i informuje przedsiębiorców o swojej decyzji na ich profilu płatnika na PUE ZUS. Jeśli przyznano zwolnienie, przedsiębiorca otrzyma stosowną informację. Możliwe jest także przyznanie częściowego zwolnienia lub odmowa, co również zostanie przekazane na profil płatnika.
Przedsiębiorcy, którym ZUS odmówił zwolnienia, mogą odwołać się od decyzji do sądu okręgowego za pośrednictwem ZUS. Mają na to miesiąc od dnia otrzymania decyzji, a odwołanie można złożyć pisemnie lub ustnie do protokołu.
Podsumowanie
Wakacje składkowe to korzystna opcja dla przedsiębiorców, którzy chcą chwilowo obniżyć koszty prowadzenia działalności. Warto jednak – przed wystąpieniem do ZUS ze stosownym wnioskiem – dokładnie przeanalizować spełnienie wszystkich kryteriów.