Ułatwienia dla małych firm sprzedających za granicą - gebauergroup.pl
Aktualności Ułatwienia dla małych firm sprzedających za granicą

Ułatwienia dla małych firm sprzedających za granicą

4 min czytania
12.09.2024

W tym tygodniu (konkretnie we wtorek) rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o VAT. Zakłada ona możliwość zwolnienia z VAT dla małych przedsiębiorców prowadzących sprzedaż poza granicami kraju, w którym posiadają siedzibę działalności gospodarczej.

Jak było dotychczas?

Obecnie większość przedsiębiorców ma prawo skorzystać w Polsce ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Oznacza ono, że do momentu w którym wartość sprzedaży z działalności nie przekroczy 200.000 zł, przedsiębiorca nie musi rejestrować się do VAT oraz uiszczać tego podatku.

Nieco odmienne zasady panują w sytuacji, gdy przedsiębiorca ten zamierza rozpocząć sprzedaż swojego produktu lub usługi za granicą – wówczas, o ile nie korzysta z procedury VAT OSS, zobowiązany jest z reguły zarejestrować się w kraju dokonania dostawy lub świadczenia usługi i odprowadzić tam należny podatek.

Podobnie sytuacja wygląda względem przedsiębiorców zagranicznych prowadzących sprzedaż w Polsce – zwolnienie z VAT nie ma w odniesieniu do nich zastosowania i zobowiązani są oni odprowadzić podatek VAT od pierwszej wykonanej w Polsce transakcji.

Jak ma być od stycznia 2025 roku?

Od początku 2025 roku Polscy przedsiębiorcy będą mieli prawo korzystać ze zwolnienia z VAT także od sprzedaży za granicą – do limitu kwotowego obowiązującego w danym państwie członkowskim.

Analogicznie – zagraniczni przedsiębiorcy będą mogli korzystać ze zwolnienia podmiotowego w Polsce do limitu sprzedaży 200.000 zł.

Jakie wymogi muszą spełniać podatnicy aby skorzystać ze zwolnienia?

Korzystanie ze zwolnienia z VAT od sprzedaży zagranicznej możliwe będzie dla przedsiębiorców, którzy:

  • są zarejestrowani w państwie siedziby swojej działalności gospodarczej;
  • będą składać kwartalne informacje o obrotach osiąganych w każdym państwie członkowskim UE
  • będą przestrzegać zarówno limitu zwolnienia obowiązującego w państwie swojej siedziby, jak i ogólnego limitu unijnego, wynoszącego 100.000 euro. Po przekroczeniu jednego z tych limitów przedsiębiorca utraci prawo do zwolnienia z VAT.

Jeżeli macie Państwo pytania dotyczące ww. materii lub planujecie Państwo rozpocząć sprzedaż za granicą – serdecznie zapraszamy do konsultacji.